Základní typy brýlí

Brýle jsou dnes stále běžnější a oblíbenější. Tyto brýle jsou dnes základem moderní módy, a to i díky nejnovějšímu vývoji v oblasti chirurgické korekce zraku a kontaktních čoček. Existují dokonce lidé, kteří stále vidí perfektně, ale používají brýle bez předpisu jako součást svého každodenního šatníku. 

Jak si ale ze všech dostupných čoček, obrub a úprav skutečně vybrat ten správný pár pro vás? 

Abychom vám pomohli s rozhodováním, v tomto krátkém průvodci vám poskytneme stručný přehled možností, ze kterých můžete vybírat.

Oblíbené typy brýlí na předpis

Než se vydáte do obchodu s novými brýlemi, ujistěte se, že jste nejprve navštívili očního lékaře, který vám provede oční prohlídku a určí přesný typ korekce zraku, který vám bude nejlépe vyhovovat. Optometrista vám napíše předpis na brýle, který použijete při nakupování online nebo při návštěvě optiky, kde si budete vybírat nové brýle. 

Brýle s tmavým rámem
Před nákupem nových brýlí si nejprve nechte oční vyšetření

Následující typy brýlových čoček na předpis jsou dnes nejčastěji dostupné:

Dvouohniskové čočky 

Bifokální čočky jsou multifokální, což znamená, že mají dvě různé „síly“. Různé části čočky korigují vidění na blízko a na dálku. Bifokální čočky se doporučují lidem, kteří mají několik zrakových problémů, jako je krátkozrakost nebo krátkozrakost a s věkem související dalekozrakost nebo presbyopie.

Bifokální čočky
Bifokální čočky jsou bifokální čočky, které korigují blízko i na dálku

Progresivní čočky 

Progresivní čočky jsou vhodné pro lidi, kteří potřebují trifokální nebo bifokální čočky. Tyto brýle nabízejí podobnou korekci pro vidění na dálku, na střední vzdálenost a na blízko, přičemž mezi jednotlivými částmi nejsou žádné čáry. Existuje mnoho lidí, kteří dávají přednost progresivním čočkám kvůli plynulejšímu přechodu mezi jednotlivými zornými poli. Jedinou jejich nevýhodou je menší celkové zorné pole, kvůli kterému někteří lidé přecházejí zpět na trifokální nebo bifokální čočky.

YouTube video
Co jsou progresivní čočky a jsou lepší než bifokální čočky?

Jednotné vidění 

Pravděpodobně nejběžnějším a nejdostupnějším typem brýlových čoček nejsou čočky pro jedno vidění. Jejich zorné pole je největší, protože korigují vidění na jednu konkrétní vzdálenost, ať už na blízko, nebo na dálku. Pokud máte astigmatismus nebo jste náhodou krátkozraký dalekozraký, je pravděpodobné, že vám budou předepsány jednodenní čočky.

Trifokální čočky 

Trifokální brýle jsou stejné jako bifokální brýle a jediný rozdíl je v tom, že mají další sílu pro korekci středního vidění. Mezilehlá část může být například použita pro sledování obrazovky počítače. 

Hlavní nevýhodou trifokálních a bifokálních čoček je jejich výrazná hranice mezi každým zorným polem. Díky ní vytváří část čočky výrazně odlišné vidění. Ačkoli si na to mnoho lidí dokáže zvyknout, aniž by měli jakýkoli problém, je to nedostatek, který připravil půdu pro vznik pokročilejších čoček, jako jsou progresivní čočky. 

Další typy brýlí bez předpisu 

Brýle bez předpisu plní různé funkce, mezi něž patří bezpečnost, preventivní péče o zrak a móda.

Brýle pro blokování modrého světla nebo digitální ochranu 

Brýle s modrým světlem nebo také známé jako počítačové brýle se v dnešní době těší velké oblibě, zejména u mladé generace. Mnoho dospělých tráví dlouhé hodiny denně používáním chytrých telefonů, tabletů a počítačů. Tyto brýle pomáhají předcházet zátěži, kterou mohou tato digitální zařízení způsobovat očím, a zároveň podporují lepší spánkový režim. 

Falešné brýle nebo brýle bez předpisu

V posledních několika letech se také zvýšila poptávka po brýlích bez předpisu nebo falešných brýlích. Jedná se jednoduše o módní doplňky, ačkoli mohou sloužit i jako bezpečnostní brýle v málo rizikových situacích.

Brýle na čtení 

Brýle na čtení si můžete pořídit na předpis nebo volně prodejné. Ty mohou pomoci zlepšit schopnost vidět věci zblízka, zejména při čtení obrazovek telefonů a notebooků, knih a novin. 

Volně prodejné brýle na čtení mohou dobře fungovat pro ty, kteří dobře vidí na dálku a na obě oči vidí stejně. Jsou k dispozici v síle od +1,0 do +4,0.

Pokud kvůli brýlím na čtení trpíte bolestmi hlavy, dvojitým viděním nebo digitálním namáháním očí, je nejlepší podstoupit oční vyšetření, abyste věděli, zda pro vás nebudou lepší brýle na předpis.

Bezpečnostní brýle 

Bezpečnostní brýle se používají v mnoha profesích, například ve vědeckých laboratořích, na stavbách, při opravách automobilů, instalatérských a elektrikářských pracích a dalších. Jsou k dostání za nízké ceny a poskytují základní ochranu. Pokud potřebujete také korekci zraku, můžete použít ochranné brýle. Můžete si je nasadit na běžné brýle nebo se můžete rozhodnout pro ochranné brýle na předpis. Ty mohou být opatřeny podobnými úpravami a čočkami jako běžné obroučky. 

Sluneční brýle 

Sluneční brýle lze zakoupit nebo s předpisem nebo bez předpisu. Mohou mít UV ochrannou úpravu nebo polarizační čočky.

Typy úprav čoček a čočky

Kromě standardních předpisů si při nákupu brýlí můžete vybrat také z různých variant čoček. Váš optometričtí vám může doporučit jednu nebo více úprav čoček, případně můžete přidat i další v závislosti na vaší profesi nebo životním stylu. 

Povlak proti mlžení  

Povlak proti zamlžování pomáhá eliminovat okamžité zamlžení, ke kterému dochází, když přejdete ze studeného prostředí do teplého.

Antireflexní povrchová úprava  

Zbaví se tak odrazů od čoček a zvýší viditelnost a pohodlí, zejména při řízení, používání obrazovky v noci nebo čtení.

Asférické čočky 

Tyto tenčí a plošší čočky jsou skvělou volbou pro silnější recepty, kde jsou vyžadovány silnější čočky.

Skleněné čočky 

Tyto čočky nabízejí vynikající ostrost vidění, ačkoli jsou poměrně těžké a mají tendenci se tříštit a praskat.

Čočky s vysokým rozlišením 

Existují společnosti, které používají počítačem řízenou technologii povrchové úpravy a přicházejí s čočkami s vlnoplochou nebo volným tvarem pro zlepšení zrakové ostrosti.

Plastové čočky s vysokým indexem  

Tyto čočky jsou ve srovnání s mnoha plastovými čočkami lehčí a tenčí.

Plastové čočky 

Mnoho dnešních čoček je vyrobeno z plastu, protože mohou dosahovat stejných výsledků jako sklo. Ve srovnání se sklem jsou také bezpečnější, lehčí a levnější.

Trivexové a polykarbonátové čočky

Polykarbonátová plastová skla jsou standardem v dětských brýlích, sportovních brýlích a ochranných brýlích. Trivex je odolný a lehký plast používaný v mnoha rizikových prostředích.

Povlak odolný proti poškrábání 

Nanesení vrstvy odolné proti poškrábání na zadní a přední stranu čoček zvyšuje jejich odolnost a prodlužuje jejich životnost.

Přechodové nebo fotochromatické čočky

Přechodové nebo fotochromatické čočky po vystavení UV záření ztmavnou, takže není nutné nosit sluneční brýle.

Ošetření čoček proti UV záření

Je to jako opalovací krém speciálně pro oční bulvy. Přidání barviva blokujícího UV záření do čoček snižuje počet UV paprsků, které se dostanou do očí.

Poraďte se se svým optometristou, abyste věděli, jaké brýle jsou pro vás a vaše konkrétní potřeby nejvhodnější.

Ze stejné kategorie:

Přejít na začátek