Komplexní průvodce tlakovými myčkami

Tlaková myčka je výkonný čisticí nástroj, který si poradí i s těmi nejnáročnějšími úklidovými pracemi. Než se však pustíte do tlakového mytí, musíte pochopit, jak tlakovou myčku bezpečně a efektivně používat.

V tomto obsáhlém průvodci vám ukážeme vše, co potřebujete vědět o tlakových myčkách, od výběru správného modelu pro vaše potřeby až po naučení se správné obsluhy. Poskytneme vám také několik tipů a triků, jak využít tlakovou myčku na maximum.

Tlaková myčka je výkonný čisticí nástroj, který si poradí i s těmi nejnáročnějšími úklidovými pracemi.

Ať už tedy chcete vyčistit terasu, příjezdovou cestu nebo obklad (https://www.ciscenjefasade.si/), tento průvodce vám pomůže odvést práci správně. Začněme!

Výběr správné tlakové myčky

Před zakoupením tlakové myčky je třeba zvážit několik věcí, mezi které patří např:

 • Typ povrchu, který budete čistit – Tlakové myčky se vyrábějí v různých provedeních a s různými nástavci, proto je důležité vybrat takovou, která je určena pro typ povrchu, který budete čistit. Pokud ji například plánujete používat k čištění paluby, měli byste zvolit model, který je vybaven dávkovačem mýdla.
 • Velikost práce – Tlakové myčky se vyrábějí v různých velikostech, takže je důležité vybrat takovou, která je dostatečně výkonná, aby zvládla velikost dané práce. Pokud ji budete používat pouze na malé práce, měl by vám stačit model s nižším výkonem. Pokud jej však plánujete používat na větší projekty, jako je například čištění příjezdové cesty nebo vlečky, budete potřebovat výkonnější model.
 • Váš rozpočet – Cena tlakových myček se může pohybovat od přibližně 100 eur do více než 1 000 eur, takže je důležité stanovit si rozpočet, než začnete nakupovat. Mějte na paměti, že nejdražší modely nejsou vždy ty nejlepší; někdy se vyplatí obětovat několik funkcí, abyste se vešli do svého rozpočtu.

Provozování tlakové myčky

Nyní, když jste si vybrali správnou tlakovou myčku pro své potřeby, je čas naučit se ji správně používat. Zde je několik tipů:

 • Přečtěte si návod k obsluze – Než začnete cokoli dělat, věnujte čas přečtení návodu k obsluze. Pomůže vám to pochopit všechny různé funkce tlakové myčky a jak je správně používat.
 • Naplňte nádrž vodou – Většina tlakových myček má zabudovanou nádrž, kterou je třeba naplnit vodou, než ji začnete používat. Ujistěte se, že používáte čistou vodu; nečistoty a zbytky ve vodě mohou ucpat čerpadlo a způsobit problémy.
 • Přidejte čisticí prostředek (pokud je to nutné) – Pokud budete tlakovou myčku používat k čištění, například k mytí auta nebo elektrickému mytí terasy, budete muset do nádrže na vodu přidat čisticí prostředek. Nezapomeňte použít čisticí prostředek určený pro tlakové myčky; použití běžných čisticích prostředků pro domácnost může poškodit čerpadlo.
 • Připojení hadice – Jakmile je nádržka na vodu plná a přidali jste čisticí prostředek (je-li to nutné), je čas připojit vysokotlakou hadici. Před zapnutím tlakové myčky se ujistěte, že jsou spoje bezpečné.
 • Zapnutí napájení – Jakmile je vše připojeno, můžete tlakovou myčku zapnout přepnutím vypínače do polohy „zapnuto“.
 • Stiskněte spoušť – Chcete-li spustit proud vody, stiskněte spoušť na rukojeti pistole. U většiny modelů budete muset spoušť držet, aby voda stále proudila; uvolněte spoušť a voda přestane téct.
 • Nastavení tlaku – V závislosti na typu čištěného povrchu a množství nečistot a úlomků může být nutné nastavit tlak. Většina tlakových myček má knoflík pro nastavení tlaku, kterým můžete tlak zvýšit nebo snížit.
 • Pohybujte tryskou dopředu a dozadu – Abyste zabránili stržení nátěru nebo poškození povrchu, nezapomeňte při čištění pohybovat tryskou dopředu a dozadu. Nedržte ji na jednom místě příliš dlouho, mohlo by to způsobit problémy.
 • Opláchněte čisticí prostředek – Po dokončení čištění nezapomeňte opláchnout veškerý čisticí prostředek, který na povrchu zůstal. Můžete to udělat tak, že jednoduše uvolníte spoušť a necháte několik sekund téct vodu.
 • Vypnutí napájení – Po dokončení nezapomeňte tlakovou myčku vypnout přepnutím vypínače do polohy „vypnuto“. Poté odpojte hadici a vyprázdněte z nádrže veškerou zbývající vodu.

Bezpečnostní tipy

Tlakové myčky jsou výkonné nástroje, které mohou být při nesprávném použití nebezpečné. Zde je několik bezpečnostních rad, které je třeba mít na paměti:

 • Nikdy nemiřte tryskou na sebe ani na nikoho jiného. Vysokotlaký proud vody může způsobit vážná zranění.
 • Při používání čisticího prostředku buďte opatrní. Některé čisticí prostředky určené pro tlakové myčky mohou být žíravé; abyste předešli poškození, vždy dodržujte pokyny výrobce.
 • Noste vhodný oděv. Noste uzavřenou obuv a dlouhé kalhoty, abyste předešli zranění vysokotlakým proudem vody.
 • Buďte opatrní při čištění povrchů v blízkosti elektrických zásuvek. Voda a elektřina se nemíchají, proto dbejte na to, aby se tlaková myčka nacházela mimo dosah jakýchkoli elektrických zdrojů.

Když už víte, jak používat tlakovou myčku, můžete se pustit do nejrůznějších úklidových prací v domácnosti. Jen nezapomeňte být vždy opatrní a dodržovat pokyny výrobce, abyste předešli nehodám nebo zraněním.

YouTube video

Jsou tlakové myčky bezpečné pro automobily?

Jsou tlakové myčky bezpečné pro automobily? Odpověď vás možná překvapí. Ačkoli je většina tlakových myček určena k použití na tvrdé a odolné povrchy, jako je beton a cihly, některé modely lze použít i na choulostivější povrchy, jako jsou automobily. Před použitím tlakové myčky na automobil je však důležité pečlivě si přečíst pokyny výrobce a dodržovat všechny bezpečnostní pokyny. Při správném použití mohou být tlakové myčky bezpečným a účinným způsobem čištění vašeho vozu. Jen nezapomeňte dodržovat bezpečnostní opatření a používat správný model pro vaše potřeby.

Ze stejné kategorie:

Přejít na začátek